S2006LS2
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
S2006LS2
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.6 V
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Through Hole
Package : Bulk
Current - Off State (Max) : 5 µA
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 3.8 A
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : TO-220 Isolated Tab
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 6 A
Voltage - Off State : 200 V
Operating Temperature : -40°C ~ 110°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 200 µA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 800 mV
Package / Case : TO-220-3 Isolated Tab
SCR Type : Sensitive Gate
Current - Hold (Ih) (Max) : 6 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 83A, 100A
Description : SCR 200V 6A TO220
Contact Now
SCR 200 V 6 A Sensitive Gate Through Hole TO-220 Isolated Tab